بلاگ

ترخیص خودرو های موجود در گمرک

ترخیص خودروهای وارداتی از گمرک

مرداد 1402: مهدی اسلام پناه، رییس سازمان استاندارد کشور، و مهدی دوستی، استاندار هرمزگان، در تاریخ 29 مردادماه از خودروهای وارداتی موجود در بنادر هرمزگان بازدید کردند.

یکی از محموله‌ها، شامل ۴ نوع از محصولات هیوندا، از جمله النترا و توسان، است که به دلیل برخی موارد مربوط به استاندارد، هنوز اظهار نشده اند و با دستور رییس سازمان استاندارد، این خودروها به زودی اظهار و از گمرک ترخیص خواهند شد.

آقای اسلام پناه در این باره گفت با سرعت بخشی به واردات خودرو، امکان تخلیه شمار بیشتری خودرو در بنادر استان فراهم و محوطه های بندری نیز خلوت می شوند تا بتوانند انواع دیگری از کالا و یا خودرو را در خود جای دهند. هزار دستگاه خودروی النترا، امروز ترخیص خواهد شد و به نوسازی ناوگان حمل و نقل کشور کمک خواهد کرد. ترخیص این خودروها می‌تواند در تنظیم بازار خودرویی کشور، نقش‌آفرینی کند. این محموله پیش از این اظهار نشده بود که از صاحب کالا درخواست شد این کار را انجام دهند و کارشناسان استاندارد نیز در محل حاضر هستند تا تطابق‌های لازم را برای ترخیص انجام دهند.

وی تاکید کرد هر جا که احساس شود مانعی برای واردات وجود دارد در جهت رفع رجوع و تسهیل امور حضور پیدا خواهیم کرد و شرایط را به نحوی رقم خواهیم زد که گشایش ویژه‌ای ایجاد شود.

نماینده شرکت کرمان موتور که بیش از ۹۰۰ دستگاه خودروی هیوندای این شرکت در بندر شهید باهنر تخلیه شده نیز از دستور رییس سازمان استاندارد کشور برای رفع مشکل واردات این خودروها خبر داد.

هزار دستگاه النترا ترخیص می‌شود

مرداد 1402: مهدی اسلام پناه، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان ملی استاندارد، از بندر شهید باهنر بندرعباس بازدید کرد و همچنین خبر داد که هزار دستگاه خودروی النترا، در روز 29 مردادماه ترخیص خواهد شد و به نوسازی ناوگان حمل و نقل کشور کمک خواهد کرد.

وی توضیح داد ترخیص این خودروها می‌تواند  بازار را تنظیم کند. این محموله پیش از این اظهار نشده بود که از صاحب کالا درخواست شد این کار را انجام دهند و کارشناسان استاندارد نیز در محل حاضر هستند تا تطابق‌های لازم را برای ترخیص انجام دهند. هر جا که احساس شود مانعی برای واردات وجود دارد در جهت رفع رجوع و تسهیل امور حضور پیدا خواهیم کرد و شرایط را به نحوی رقم خواهیم زد که گشایش ویژه‌ای ایجاد شود. سیاست دولت این است که به نظارت‌های میدانی و عملیاتی گره‌های موجود در مسائل مختلف را باز کند‌.

آمار ترخیص خودرو از گمرک تا مرداد 1402

مرداد 1402: آقای محمد رضوانی‌فر، رئیس کل گمرک ایران، با اشاره به وضعیت ترخیص کالا از گمرکات کشور، می‌گوید عمده مشکلات برای ایستایی کالا در گمرکات کشور، به دو نکته برمی‌گردد:

1. نکته اول اشکالاتی که مربوط به قبل از اظهار کالاست که در این حوزه گمرک دخالتی ندارد، بخشی از رسوب و ماندگاری مربوط به بعد از اظهار کالا و مورد سوم مربوط به زمانی است که با وجود اظهار کالا از گمرک خارج نمی‌شود. وی افزود، اصل اول برای شروع تشریفات گمرکی در اختیار داشتن اسناد مالکیت است، اگر اسناد حمل، ثبت سفارش موجود نباشد، امکان اظهار کالا به گمرک‌ وجود ندارد. در صورت ارائه اسناد، تشریفات گمرکی آغاز می‌شود در این مرحله پاسخگویی سیستمی دستگاه‌هایی که وضعیت پاسخ استعلامات را بر عهده دارند اهمیت زیادی دارد. بر این اساس طبق قوانین مربوط حداکثر در 7 روز باید پاسخ استعلامات به گمرک ایران داده شود تا تشریفات گمرکی ادامه پیدا کند.

2. اشکال دیگر مربوط به کد ساتا یا کد تخصیص ارز است. البته در مورد کالاهای اساسی موضوع تخصیص ارز مشکلی ندارد، در خصوص بیش از 3000 کد تعرفه بدون تخصیص کد ساتا ترخیص انجام می‌شود.

محمد رضوانی فر؛ رئیس کل گمرک کشور

براساس گفته‌های رئیس کل گمرک، تاکنون 1621 دستگاه‌ خودرو به گمرکات اجرایی اظهار شد که حدود 928 دستگاه خودرو در حال طی تشریفات و حدود 690 دستگاه خودرو نیز ترخیص شده است.

براساس سقف واردات 2 میلیاردی خودرو در سال جاری وصول حدود 40 همت حقوق ورودی پیش بینی شده است. بر این اساس عجله ما برای ترخیص خودرو از ذی نفعان و فعالان بازار خودرو بیشتر است. تا روز 20 مرداد 59 همت واریز به خزانه داشتیم که دو برابر شده اما در حوزه حقوق ورودی خودرو، از تعهدات بودجه عقب هستیم.

ترخیص خودروهای هیوندای از گمرک هرمزگان

مرداد 1402: مجتبی قهرمانی، رئیس کل دادگستری هرمزگان، با اشاره به گزارش‌های واصله مبنی بر واردات حدود هزار دستگاه خودروی سانگ‌یانگ و هیوندای (شامل النترا، توسان، کریتا، اکسنت) به کشور و معطلی چندماهه آن‌ها در بنادر استان هرمزگان، با صدور دستور ویژه قضایی از مدیران کل استاندارد، بنادر و دریانوردی و گمرکات استان خواست ضمن پیگیری موضوع به سرعت جهت تعیین تکلیف و ترخیص این خودرو‌ها اقدام کنند.

وی به دادستان مرکز استان هرمزگان و مدیرکل تعزیرات حکومتی استان نیز مأموریت داد به منظور جلوگیری از احتکار و سوء استفاده‌های احتمالی با ورود به موضوع تأخیر به وجود آمده در ترخیص خودرو‌های وارداتی، شرکت‌های واردکننده را مکلف کند به نحوی عمل کنند که در حداقل زمان ممکن، فرآیند ترخیص این خودرو‌ها انجام شود.

خودروهای هیوندای در گمرکات جنوب

قهرمانی با بیان اینکه انبار‌های گمرکات نباید به مأمنی برای احتکار کالا تبدیل شوند، تأکید کرد: در صورت اثبات هرگونه تخلف و معطلی بدون دلیل با هدف احتکار و افزایش قیمت کالا‌های وارداتی یا کسب منافع غیرقانونی، ضمن تشکیل پرونده قضایی و تعزیراتی برای متخلفان با آن‌ها قاطعانه برخورد خواهد شد.

ترخیص خودروهای چانگان وارداتی از گمرک

مرداد 1402: رئیس سازمان ملی استاندارد ایران، روز دوشنبه مورخ 9 مردادماه، با حضور سرزده در گمرک غرب تهران، دستور ترخیص یک هزارو 133 خودروی وارداتی در این گمرک را صادر کرد. این خودروها که بیش از  10 روز از اظهار آن گذشته به علت عدم تطابق تولید در پارکینگ گمرک دپو شده بود که با دستور رئیس سازمان ملی استاندارد ایران و اخذ تعهد قانونی واردکننده برابر اظهاریه انطباق ترخیص شدند.

اسلام‌پناه در روند این بازدید سرزده تأکید کرد: خودروهایی که تایید نوع و تطابق تولید داشته باشند را در کمتر از 24 ساعت بعد از اظهار ترخیص می‌شود. رییس سازمان ملی استاندارد ایران با بیان اینکه مجوز واردات به واردکننده داده شده است، افزود: خودروها پس از ورود و اظهار ترخیص و انتظار قیمت گزاری شورای رقابت وارد بازار و شبکه توزیع می شوند.

خودروهای چانگان در گمرک تهران

وی اظهارداشت: خودروهای وارداتی باید قابلیت پاس کردن استانداردهای قانونی ابلاغی و مد نظر را داشته باشند. اگر واردکنندگان از مبدا‌ تاییدیه و تعهد اصالت همراه با تایید نوع خودرو را داشته باشند با اخذ تعهد قانونی وارد کننده و یا روش های جایگزین، ترخیص انجام می‌شود. اسلام پناه اضافه کرد: عدم ترخیص خودرو فقط مربوط به نظامات استاندارد و گمرک نیست و بعضا سایرعوامل نیز تعلل می کنند.

تکذیب خبر توقف ترخیص خودروهای کره‌ای

اردیبهشت 1402: در پی انتشار اخباری در فضای مجازی، مبنی بر محدودیت و توقف واردات خودروهای کره‌ای، وزارت صمت اطلاعیه‌ای را منتشر و این خبر را تکذیب کرد. در این اطلاعیه چنین آمده است:

«بدین وسیله به اطلاع میرساند که شرکت های وارد کننده خودروهای کره ای در حال حاضر در حال دریافت ارز و انجام فرآیند ترخیص از گمرک بوده و موارد اعلام شده در رسانه ها دقیق و قابل استناد نیست.»

در خبر تکذیب شده آمده بود که پیرو تغییرات جدید قانون واردات خودرو، که هنوز به صورت رسمی منتشر نشده، قرار است سقف ارزشی واردات از ۲۰ به ۳۵ هزار یورو افزایش پیدا کند. تعرفه ها نیز افزایش پیدا خواهند کرد. پیرو درخواست وزارت امور خارجه، واردات خودروهای کره ای نیز متوقف خواهد شد.  اما  وزارت صمت هیچ اشاره‌ای به تغییرات نکرده است و تنها با اشاره به ادامه فرآیند تخصیص ارز و ترخیص از گمرک خودروهای کره‌ای، سمت و سوی موضوع را عوض کرده است.

شرط گمرک برای ترخیص خودروهای وارداتی

بهمن 1401: معاون گمرک ایران، درباره ترخیص خودروهای وارداتی توضیح داد مصوبه ساماندهی واردات خودرو توسط دولت ابلاغ و در آن‌جا ماخذ سود بازرگانی به صورت علی‌ا‌لحساب معین شد و دولت فعلا سود بازرگانی را برحسب قدرت موتور و میزان ارزش خودروها مشخص کرده است.

وی افزود پس از این‌که خودروها ترخیص شدند، باید در بورس کشف قیمت و عرضه شوند‌. تفاوت قیمت فروش باید از طریق بورس به حساب گمرک واریز شود و در آن زمان پروانه قطعی ترخیص صادر خواهد شد. بنابراین تا زمانی که خودرو در بورس به فروش نرسد، برای خودروهای موجود در گمرک پروانه ترخیص صادر نخواهد شد.

ترخیص 200 دستگاه تویوتا هایس

آذر 1401: براساس مکاتبات انجام شده میان مدیر کل دفتر واردات گمرک ایران با مدیر کل گمرک بوشهر، 220 دستگاه ون تویوتا هایس که در گمرک باقی مانده‌اند، بزودی ترخیص می‌شوند. طبق اسناد منتشر شده، این ون‌ها متعلق به شرکت تولیدی مزین خودرو فراز، از زیرمجموعه‌های شرکت ایران‌روور، هستند و پس از تجهیزسازی و تبدیل با کاربری خدمات امدادونجات و خدمات شهری، به ناوگان اورژانس و شهرداری‌ها و سایر سازمان‌های مربوطه، تحویل شوند.

وضعیت پرونده‌ ایرتویا و نگین‌ خودرو

مهر 1401: علی صالحی، دادستان تهران، درباره پرونده ایرتویا و نگین‌خودرو گفت که تاکنون 234 خودرو تحویل مشتریان شده و 180 خودرو دیگر نیز به زودی تحویل داده خواهد شد.

وی اشاره کرد که پرونده ایرتویا و نگین‌خودرو به عنوان یکی از پرونده‌های خاص این دادستانی به صورت هفتگی در دستور کار قرار داشته و گفت پرداخت طلب مابقی افرادی که خودرو به آن‌ها تحویل داده نشده و تمایل به اعاده وجوه پرداختی داشته باشند، مطابق شاخص بانک مرکزی انجام می‌شود؛ حتی در تعطیلات آخر هفته جاری نیز فرآیند تکمیل ثبت‌نام‌ها انجام خواهد شد. مزایده 52 دستگاه از خودروهای شرکت‌های ایرتویا و نگین‌خودرو تا چند روز آینده انجام می‌شود و مصوب شده که این پرونده هر چه سریع‌تر با تلاش جهادی همکاران به نتیجه نهایی برسد.

مجوز ترخیص هزار دستگاه آمبولانس

مهر 1401: معاون اول رئیس جمهور، مصوبه مربوط به ورود و ترخیص یک هزار دستگاه آمبولانس موردنیاز سازمان اورژانس کشور را ابلاغ کرد تا اجرا شود.

هیئت وزیران در راستای بهره‌مندی از خدمات خیرین و سایر سازمان‌های بین‌المللی، برای تأمین تجهیزات و توزیع عادلانه آن‌ها در مناطق کم‌برخوردار کشور، با استفاده از ظرفیت‌های قانونی و با هدف بهبود ارائه خدمات فوریت‌های پزشکی و سلامت به شهروندان، با درخواست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مبنی بر صدور مجوز برای ثبت سفارش، ورود، ترخیص و شماره‌گذاری تعداد یک هزار دستگاه آمبولانس اهدایی سازمان‌های بین‌المللی و خیرین موافقت کرد.

این اقدام به منظور استفاده در پایگاه‌های اورژانس کشور، بدون رعایت شرایط مقرر در ضوابط فنی واردات خودرو و بدون پرداخت حقوق ورودی و عوارض گمرکی و معاف از مالیات بر ارزش‌افزوده و با رعایت سایر قوانین و مقررات مربوط، صورت گرفت.

چگونه دو هزار خودرو دپو شده ترخیص می‌شوند؟

شهریور 1401: از مجموع 12 هزار خودرو دپو شده در گمرکات کشور، نزدیک به 10 هزار خودرو ترخیص شدند و در حال حاضر حدود 2 هزار خودرو همچنان در بنادر و گمرک حضور دارند.

روح‌الله لطیفی، سخنگوی گمرک ایران، در این باره گفت که 2 هزار و 200 خودرو در اماکن بندری و گمرکی مانده‌اند‌. این خودروها به سه دسته تقسیم می‌شوند؛ دسته اول حدود 900 دستگاه فاقد ثبت سفارش هستند؛ دسته دوم حدود هزار خودرو بوده که ثبت سفارش داشتند اما پرونده قضائی دارند که این شاکی یا از طرف حاکمیت و یا به صورت خصوصی بوده است؛ بنابراین دسته دوم خودورهای دارای پرونده قضائی هستند. دسته سوم نیز شامل حدود 200 دستگاه خودرو است که 140 دستگاه آن مربوط به منطقه آزاد اروند می‌شود که یا بالای 2500 سی‌سی است و یا ساخت آمریکا و یا به سفارش آمریکا هستند. در همین گروه چند خودرو هم مربوط به قبل از سال 93 می‌شوند که همین ویژگی‌ها را دارند.

بر اساس گفته‌های وی، اگر سیاست‌گذاران ثبت سفارش را برای 900 خودرویی که ثبت سفارش ندارند اما قبل از بحران ارزی سال 97 ارزشان تأمین شده بود مجاز کنند، می‌توانند وارد چرخه تشریفات ترخیص شوند. باید اشاره شود که اگر کالایی ثبت سفارش، منشأ ارز و قبض انبار معتبر نداشته باشد در گمرک نمی‌تواند اظهار شود؛ اما این خودروها عموماً قبض انبار و منشأ ارزشان تائید شده و فقط ثبت سفارش ندارند.

آقای لطیفی افزود وضعیت هزار خودرویی که پرونده قضائی دارند را باید از طریق قوه قضائیه پیگیری کرد. اگر صاحبین کالا رای برائت بگیرند، می‌توانند خودروهای خود را ترخیص کنند. تاکنون حدود ده‌ها دستگاه از این خودروها رای برائت گرفته‌اند و ترخیص شدند و روند ترخیص این نوع خودروها در هر ماه با اخذ رای قطعی برائت ادامه دارد، اگر چه در هر ماه این میزان انگشت‌شمار باشد. در ضمن، طبق قوانین کشور، ورود خودروهای بالای 2500 سی‌سی، آمریکایی و یا به سفارش آمریکا، ممنوع است؛ اما باز هم بستگی به نظر سیاست‌گذار تجارت خارجی و واردات دارد و اگر اجازه ترخیص بدهند، گمرک به عنوان مجری قوانین و مصوبات آماده ترخیص است.

وی در انتها خاطرنشان کرد خودروهایی که مشکل قضائی دارند اگر در دسته‌بندی کالاهای قاچاق قرار بگیرند و قاچاق بودن آن‌ها ثابت شود، به سازمان اموال تملیکی سپرده شده و تصمیمات در حیطه قانونی آن سازمان انجام خواهد شد.

120 خودرو لوکس اموال تملیکی بندرعباس تعیین تکلیف شدند

شهریور 1401: مجتبی قهرمانی، رئیس کل دادگستری استان هرمزگان، از ستاد مدیریت سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی استان هرمزگان بازدید کرد‌.

طی جلسه‌ای با حضور دادستان عمومی و انقلاب بندرعباس، مدیر و کارکنان اموال تملیکی استان، مدیران بنادر و دریانوردی و مسئولان چند شرکت بزرگ کانتینری، موضوع تعیین تکلیف 120 خودروی لوکس خارجی موجود در انبار اموال تملیکی بندرعباس، به صورت ویژه مورد پیگیری قرار گرفت.

آقای قهرمانی در این باره گفت پرونده 120 دستگاه خودرو لوکس وارداتی، متعلق به شرکت نگین‌خودرو، با حضور مسئولان قضایی و سازمان اموال تملیکی به صورت ویژه مورد رسیدگی قرار گرفته است. با توجه به ترخیص 20 دستگاه از این خودروها، جهت تسریع و تسهیل امور برای ترخیص 100 خودروی دیگر، تدابیر لازم اتخاذ شده و این خودروها در حال تحویل به صاحبان آن‌ها هستند.

موضوع تعیین تکلیف خودروهای خارجی وارداتی موجود در انبارهای گمرک و اموال تملیکی از جمله موارد مورد تاکید رئیس قوه قضاییه به ویژه در سفر استانی اخیر به بوشهر و بازدید از گمرک و انبار تملیکی این استان بوده است.

پیگیری قضائی برای خودروهای ترخیص نشده

مرداد 1401: با گذشت چهار سال از اعلام ممنوعیت واردات خودرو، هنوز هم در برخی از گمرکات کشور، خودروهای ترخیص نشده وجود دارند. شاید به همین دلیل است که آقای اژه‌ای، رئیس قوه قضاییه، روز پنجشنبه مورخ 6 مردادماه 1401، در جریان سفر خود به بوشهر، از مدیران این استان خواسته است تا هرچه سریعتر، خودروهای دپو شده در گمرکات، بنادر و سازمان اموال تملیکی را تعیین تکلیف کنند.

تمامی اخبار مربوط به خودرو را در حواله مرکزی دنبال کنید.

خرید حواله خودرو

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *