بلاگ

سیل انصراف متقاضیان خرید خودرو از سامانه یکپارچه به راه افتاد

 شورای رقابت قیمت های محصولات مونتاژی را اعلام کرد. اعلام قیمت های جدید محصولات تولیدی خودروسازان خصوصی می تواند سیل انصراف متقاضیان ثبت نام خودرو در مرحله دوم   را به راه بیندازد  وانان را برای مرجله سوم آماده  کندمرحله سوم  سامانه یکپارچه تخصیص خودرو ، احتمالا شهریورماه خواهد بود مدیر سامانه یکپارچه فروش خودرو در خصوص ثبت‌نام خودرو  دوره سوم طرح یکپارچه خودرو توضیحاتی ارائه داد.

شورای رقابت قیمت های جدید برای محصولات تولیدی خودروسازان خصوصی را تعیین و منتشر کرد.قیمت خودروهای مونتاژی در دور جدید قیمت گذاری شورای رقابت به نسبت دور اول با رشد مواجه شدند.

اعضای شورای رقابت در جلسه ای که به منظور تعیین تکلیف قیمت خودروهای مونتاژی برگزار کردند، قیمت 28 محصول حاضر در خطوط تولیدی هفت خودروساز خصوصی و ایران خودرو را مشخص کردند.

نکته قابل توجه در ارتباط با قیمت های جدید این است که قیمت های اعلامی شورای رقابت به نسبت قیمت های پیشین افزایش قابل توجهی یافته است. این مساله می تواند محرکی شود تا بخش قابل توجهی از متقاضیانی که در مرحله دوم فروش از مسیر سامانه یکپارچه نسبت به نام نویسی برای خودروهای مونتاژی اقدام کرده بودند از نام نویسی خود پشیمان شده و قصد دارند تا از حضور در این طرح فروش انصراف دهند.

همزمانی قیمت گذاری محصولات مونتاژی در دور اول با برگزاری دومین طرح فروش در سامانه یکپارچه با ساز و کار نوبت دهی سبب شد تا بسیاری از متقاضیان با توجه به قیمت های اعلامی برای محصولات تولیدی خودروسازان خصوصی برای خرید محصولات این خودروسازان به صف شوند.

تحلیل متقاضیان در آن مقطع زمانی این بود که با توجه به قیمت گذاری خودروهای مونتاژی و جایگاه قانونی این شورا، مدیران خودروساز خصوصی چاره ای ندارند جز اینکه محصولات خود را با قیمت های جدید برای متقاضیان فاکتور کنند. اما ایستادگی مدیران خودروساز خصوصی برابر فرمول قیمت گذاری شورای رقابت سبب شد تا تحلیل متقاضیان درست از آب در نیاید. خودروسازان خصوصی معتقد بودند قیمت هایی که شورای رقابت در دور اول قیمت گذاری اعلام کرده سبب تولید زیان شده و آنها حاضر بفروش با ضرر همانند دو خودروساز بزرگ کشور نیستند. شورای رقابت هنگامی که با مقاومت مدیران خودروساز خصوصی مواجه شد به نوعی از موضع پیشین خود کوتاه آمد. اعضای این شورا روز گذشته بار دیگر در جلسه ای به بررسی قیمت های کارخانه ای محصولات مونتاژی پرداخته و خروجی جلسه لیست قیمتی است که برای محصولات تولیدی خودروسازان خصوصی اعلام شد.

با توجه به احتمال انصراف برای خرید محصولات مونتاژی این گمانه وجود دارد که مدیران صمت دور سوم فروش خودرو از مسیر سامانه یکپارچه فروش با محصولات مونتاژی و بدون حضور دو خودروساز بزرگ کشور به زودی در دستورکار قرار گیرد. البته مدیران صمت هنوز به طور قطع از زمان برگزاری سومین طرح فروش از مسیر سامانه یکپارچه صمت با ساز و کار نوبت دهی رونمایی نکردند اما با توجه به اینکه خودروسازان داخلی تنها باید از مسیر سامانه یکپارچه محصولات خود را عرضه کنند این احتمال  وجود دارد که دور سوم فروش خودرو با مکانیزم بدون قرعه کشی به زودی کلید بخورد.

مهدی تقدسی در خصوص فروش دوره سوم یکپارچه خودرو گفت: طرح فروش یکپارچه خودرو ختم به این دو مرحله نخواهد شد، اما اینکه فرآیند مرحله سوم دقیقا چه زمانی باشد، هنوز مشخص نیست و قطعا پس از اتمام مرحله دوم، برای مرحله سوم و اجرای آن برنامه‌ریزی صورت خواهد گرفت.

به گفته او احتمالا مرحله سوم تخصیص فروش خودرو شهریور ماه انجام شود.

مدیر سامانه یکپارچه فروش خودرو افزود: البته خودروهای عرضه‌شده در این مرحله به ۳ درصد متقاضیان جامانده از مرحله دوم اختصاص دارند. به این گروه از متقاضیان در مرحله دوم سامانه جامع عرضه خودرو هیچ‌گونه خودرویی اختصاص داده نشده بود.

تقدسی بیان کرد: متقاضیان طرح جایگزینی خودروهای فرسوده باید توجه داشته باشند که همچون دو طرح دیگر (عادی و طرح حمایت از قانون جوانی جمعیت ویژه مادران) باید برای تعریف حساب وکالتی به نام سازمان حمایت و مسدود کردن وجه ۱۰۰ میلیون تومان اقدام کنند

شهریور؛ فرصت دوباره برای ثبت‌نام در سامانه یکپارچه

البته کسانی که در این مرحله از اعلام نتایج سامانه یکپارچه نتوانستند خودرویی دریافت کنند، در شهریور فرصت می‌یابند که بنا بر ظرفیت جذب نشده خودروسازان و نیز محصولات جدید در شهریور محصول دیگری را انتخاب کنند.

در این مرحله به 97 درصد از متقاضیان خودرو تعلق گرفته و سه درصد دیگر باید تا شهریور صبر کنند. البته از گروه اول هم برخی افراد نسبت به طولانی بودن زمان تحویل خودرو انتقاد دارند. بر اساس نتایجی که شب گذشته اعلام شد برخی از آنها زمستان 1403، خودروی مورد نظر خود را تحویل می‌گیرند

با حواله مرکزی از اخبار روز خودرو مطلع شوید.

خرید حواله خودرو

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *